oferta
Oferta i działalność Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Żukowie
Obecnie (rok szkolny 2024/2025) w Ośrodku funkcjonują:
- Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka – przeznaczony dla dzieci w wieku od chwili wykrycia niepełnosprawności do osiągnięcia wieku szkolnego, posiadających opinię Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej o potrzebie wczesnego wspomagania
- Zespoły Rewalidacyjno – Wychowawcze – dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim
- Przedszkole Specjalne - dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, autyzmem oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
- Szkoła Podstawowa Nr 2 – dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Na poziomie szkoły podstawowej prowadzimy także 7 oddziałów dla uczniów z autyzmem.
- Szkoła Specjalna Przysposabiająca Do Pracy - dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, autyzmem oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Obecnie w SPP funkcjonują 3 oddziały dla uczniów z autyzmem.
Liczebność oddziałów, w których przebywają dzieci:
- w przedszkolu - I grupa - 4 osoby, II grupa - 6 osób, III grupa - 2 osoby, IV grupa - 2 osoby, V grupa - 2 osoby, VI grupa - 2 osoby (grupy III - VI - dla dzieci z autyzmem)
- w zespołach rewalidacyjno – wychowawczych – w grupie - po 2 - 3 osoby;
- w szkole podstawowej – max. 8 uczniów;
- oddziały dla uczniów z autyzmem – 2 - 3 uczniów;
- w klasach szkoły przysposabiającej do pracy – 6 - 8 uczniów.
SOSW zatrudnia bardzo wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Są to:
-
pedagodzy specjalni, oligofrenopedagodzy,
-
terapeuci z zakresie gimnastyki korekcyjnej, muzykoterapii, rewalidacji, terapii pedagogicznej, SI, Biofeedback, Tomatis;
-
specjaliści w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka;
-
specjaliści w zakresie wychowania przedszkolnego i kształcenia zintegrowanego;
-
psychologowie;
-
pedagog;
-
neurologopedzi;
-
rehabilitanci ruchowi.
Kadra pedagogiczna systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, kształcąc się na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach i warsztatach, rozszerzając zasób wiedzy i umiejętności przydatnych do pracy z dziećmi i młodzieżą z deficytami rozwojowymi. Corocznie organizuje się szkolenia dla całej kadry pedagogicznej w ramach dokształcania.
W związku z powyższym możemy zaoferować wychowankom, oprócz toku edukacyjnego w poszczególnych typach szkół, różnego rodzaju terapie i zajęcia prowadzone różnymi metodami m.in.:
-
terapię pedagogiczną
-
terapię psychologiczną
-
terapię logopedyczną
-
terapię w zakresie wad postawy
-
Integrację Sensoryczną
-
muzykoterapię
-
hydroterapię
-
arteterapię
-
rewalidację indywidualną
-
terapię behawioralną oraz niedyrektywne metody pracy z dziećmi autystycznymi
-
ustno – twarzową terapię regulacyjną wg Castillo Moralesa
-
metodę kinezjologii edukacyjnej Paula Dennisona
-
Metodę Ruchu Rozwijającego wg Weroniki Sherborne
-
Metodę Dobrego Startu
-
metodę NDT - Bobath
-
metodę Vojty
-
Program Aktywności Knillów
-
stymulację audi – psycholingwistyczną metodą Tomatisa
-
EEG Biofeedback
-
i inne terapie grupowe i indywidualne.
Dzięki pomysłowości i kreatywności kadry pedagogicznej w placówce wprowadza się innowacje pedagogiczne i realizuje różne projekty edukacyjno -terapeutyczne we współpracy ze Stowarzyszeniem.
Systematycznie bierzemy udział w konkursach ofert na realizacje zadań publicznych, ubiegając się o dotację do kolejnych projektów.
Przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym od roku 2004 funkcjonuje Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW. Dzięki działalności Stowarzyszenia szersze są możliwości uzyskiwania dodatkowych funduszy, przede wszystkim z dotacji dla organizacji pozarządowych oraz z wpłat z tytułu 1.5% podatku od osób fizycznych. Wszelkie działania Stowarzyszenia skierowane są na potrzeby wychowanków SOSW.
Ośrodek posiada dobrą bazę lokalową i materialną, w budynku znajduje się winda dla niepełnosprawnych oraz podjazd dla wózków inwalidzkich, a także toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Skrzydło budynku na parterze zajmują pomieszczenia zespołu wczesnego wspomagania – sala rehabilitacyjna, cztery sale terapeutyczne wczesnego wspomagania, sala do terapii SI, gabinet psychologa, gabinet logopedy, łazienka do hydromasażu (wyposażona w wannę do hydromasażu całego ciała i w wirówkę do masażu kończyn dolnych) oraz gabinet pielęgniarski.
Na dwóch piętrach budynku znajdują się sale dydaktyczne dostosowane do potrzeb określonej grupy uczniów tj. m.in. dla dzieci młodszych – z częścią edukacyjną i rekreacyjną, dla oddziałów szkoły przysposabiającej – z aneksami kuchennymi z pełnym wyposażeniem, oraz sale terapeutyczne dla wychowanków Ośrodka. SOSW posiada bardzo dobrze wyposażoną salę komputerową, dwie Sale Doświadczania Świata do terapii polisensorycznej oraz gabinet Integracji Sensorycznej (na I piętrze) i dużą salę fizjoterapeutyczną (w piwnicy).
O tego roku na poziomie piwnicznym funkcjonują nowe sale - sala muzyczna, techniczna, biblioteka z gabionetem terapeutycznym EEG Biofeedback, świetlica C z Salą Doświadczania Świata.
Na terenie placówki znajdują się ogrodzone place zabaw ze sprzętem rehabilitacyjnym, bezpiecznym i dostosowanym do możliwości dzieci oraz siłownia "pod chmurką".
Placówka posiada bogate wyposażenie – zarówno umeblowanie sal dydaktycznych, jak i terapeutycznych jest w zdecydowanej większości nowe – nowoczesne i kolorowe, starsze zaś jest systematycznie wymieniane. Bardzo szeroka jest baza stosowanych środków dydaktycznych i rehabilitacyjnych. Sale wyposażone są w sprzęt audiowizualny, w tym tablice i monitory interaktywne.
Uczniom i wychowankom zapewnia się wszystkie niezbędne posiłki – w SOSW znajduje się kuchnia i stołówka. Zapewniona jest także opieka pielęgniarska.
Przygotowała: Julita Hudela